Other Committees

Ad Hoc Business Park Planning Committee

  • Marty Milanowski

ADRC-North Representative  

  • Jim Crandall

Bad River Watershed Representative

  • Charly Ray

BART Representative

  • Jeremy Oswald

Bayfield County Economic Development Corporation Representatives Marty Milanowski 

  • Marty Milanowski
  • Jeffrey Silbert 
  • Charly Ray

Bibon Swamp Representatives

  • Charly Ray
  • David Zepczyk

Birkebeiner Representative

  • Brett Rondeau

Cable Airport Representative

  • Brett Rondeau

CDBG Advisory Committee

  • Thomas Snilsberg
  • Barbara Fitzpatrick
  • David Larson
  • Kathleen Russell
  • Gayle Gonsior

CEP Board Representative

  • Larry Fickbohm

Clean Sweep Representative

  • Vacant

Criminal Justice Stakeholders Council Representatives  

  • James Crandall
  • Larry Fickbohm

Fraud Prevention Representative 

  • Tom Snilsberg

International Trade, Business, and Economic Development Council (ITBEC) Representative 

  • James Crandall

Lake Superior Area Labor Management Association (LSALMA) Representative 

  • Jeffrey Silbert
  • Larry Fickbohm

Northern Great Lakes Visitors Center Representative

  • Marty Milanowski

Northern Lights Board

  • Mary Dougherty
  • Jeffrey Silbert
  • Larry Fickbohm
  • Carrie Linder, Bay. Co. DHS Aging & Disability Services Mgr.

Northern Waters Library Service Representative  

  • James Crandall

Northwest Regional Planning Commission Representatives

  • James Crandall
  • Steve Sandstrom

Northwest Wisconsin Community Service Representative  

  • Larry Fickbohm

Northwest Regional Trail Advisory Committee (NORTAC) Representative  

  • Charly Ray

Northwest Wisconsin Community Action Program Representative  

  • Jeremy Oswald

Public Finance Authority Representative

  • Bill Kacvinsky

Scenic Byway Representatives  

  • Larry Fickbohm

Tri-County Corridor Committee

  • Marty Milanowski
  • Thomas Snilsberg

U.W. Extension Committee

  • Steve Sandstrom
  • James Crandall
  • Jeffrey Silbert
  • Thomas Snilsberg
  • Fred Strand

Vaughn Library Representative

  • James Crandall

WCA Steering Committee Representatives

  • Dennis Pocernich

WITC Advisory Committee Representative

  • Brett Rondeau